Styrelsen är Juridisk Föreningens högsta verkställande organ, direkt underställt föreningssammanträdet. Styrelseledamöterna leder de respektive kommittéerna. Styrelsens samtliga 13 ledamöter väljs av föreningssammanträdet som hålls någon gång mellan första oktober och den första december varje år. Styrelsen kan under verksamhetsåret utse kommitéspecifika ämbetsmän som stöd för att genomföra verksamheten.

 

 

 

 

Styrelsen 2022 består av följande poster och personer:

 

Föreningen.

Styrelsen

Styrelsen
10d.png



Ordförande
Marija Gorlova
 
ordforande@jurstud.com
marija.gorlova@jurstud.com

9e.png



Vice ordförande
Dennis Engström
 
viceordforande@jurstud.com
dennis.engstrom@jurstud.com


 

4.png
11.png



Skattmästare
Ali Al Janabi
 
skattmastare@jurstud.com
ali.al.janabi@jurstud.com

8.png



Vice skattmästare
Carl Spets
 
viceskattmastare@jurstud.com
carl.spets@jurstud.com

13.png
5.png
12.png



Informationssekreterare
Rickard Algotsson
 
infosek@jurstud.com
rickard.algotsson@jurstud.com

 

3.png



Internationell sekreterare
Erica Andersson

intsek@jurstud.com
erica.andersson@jurstud.com

6b.png



Klubbmästare
Astrid Henriksson


km@jurstud.com
astrid.henriksson@jurstud.com

2.png



Marknadssekreterare
Markus Johansson-Martis

marknadssekreterare@jurstud.com
markus.martis@jurstud.com

1.png



Underhållningsmästare
Signe Maj Vibe 

underhallningsmastare@jurstud.com
signe.vibe@jurstud.com

7e.png



Borgmästare
Vilma Boström

borgmastare@jurstud.com
vilma.bostrom@jurstud.com