top of page

Sök till Juridiska Föreningens buddyprogram


Juridiska Föreningens buddyprogram

Juridiska föreningens buddyprogram är den internationella motsvarigheten till vanliga fadderiet. Inom buddyprogrammet får du som ansvar att välkomna utbytesstudenter till Stockholms universitet. Detta görs genom flera olika typer av aktiviteter, som till exempel besök på museum, musikquiz och allt avslutas med en sittning.

Buddyprogrammet är ett samarbete mellan Stockholms universitets studentkår och Juridiska föreningen. Om du söker till buddyprogrammet genom JF så erhåller du ett intyg om deltagande som ger dig extrapoäng när du söker utbyte. För att erhålla intyget krävs dock att du närvarat på majoriteten av eventsen som sker inom buddyprogrammet samt varit en bra buddy till utbytesstudenterna!

Låter detta som något för dig? Sök då till höstterminens buddyprogram!

Arkiv
bottom of page